نظریه فرانسیس فوکویاما- نظریه پرداز سبزکها

فرانسیس فوکویاما نئومحافظه کار، پژوهشگر و تاریخنگار ژاپنی الاصل و تبعه ی آمریکاست. وی با شخصیتی نیمه سیاسی-نیمه فلسفی دارایسابقه ی کار در اداره امنیت آمریکا و نیز تحلیلگر نظامی در شرکت "RAND" از شرکتهایوابسته به پنتاگون می باشد. وی در سال 1989 با نگارش مقاله (پایان تاریخ و واپسینانسان) "The end of history and the last man" که در سال 1991 با تفصیل بیشتر و بههمین نام، به صورت کتاب چاپ گردید، به شهرت جهانی رسید. در این دو نوشته، فوکویامابه دفاع تاریخی از ارزشها ی سیاسی غربی برخاست و استدلال کرد که رویدادهای اواخرقرن بیستم نشان می دهد که اجماعی جهانی به نفع دموکراسی لیبرال بوجود آمدهاست.

فوکویاما در کنفرانسی که در اورشلیم برگزار شد به ترسیم اندیشه سیاسی شیعهپرداخت. او در این کنفرانس که بازشناسی هویت شیعه نام داشت می گوید " شیعه پرندهایست که افق پروازش خیلی بالاتر از تیرهای ماست، پرنده ایست که دو بال دارد. یک بالسبز و یک بال سرخ" . این مطالب را وی در اوج پیزوی های ما در سال 1365 می گوید وادامه می دهد: "بال سبز این پرنده همان مهدویت و عدالت خواهی اوست. چون شیعه درانتظار عدالت به سر میبرد. امیدوار است و انسان امیدوار هم شکست ناپذیر است. نمیتوان کسی را تسخیر کنی که مدعی است فردی خواهد آمد که در اوج ظلم و جور، دنیا راپر از عدل و داد خواهد کرد".

براساس نظریه فوکویاما بال سبز شیعه همان فلسفهانتظار و عدالت خواهی است. او میگوید: "بال سرخ شیعه، شهادت طلبی است که ریشه درکربلا دارد و شیعه را فناناپذیر کرده است. شیعه با این دو بال افق پروازش خیلیبالاست و تیرهای زهرآگین سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی و ... به آن نمیرسد. آن نقطه که خیلی اهمیت دارد بعد سوم شیعه است که می گوید:

" این پرنده زرهی بهنا م ولایت پذیری بر تن دارد که آنهارا شکست ناپذیر نموده سات".

در بین کلیه مذاهباسلامی، شیعه تنها مذهبی است که نگاهش به ولایت، فقها است. یعنی فقیه می تواندولایت داشته باشد. این نگاه، برتر از نظریه نخبگان افلاطون است. فوکویاما معتقداست: "ولایت پذیری شیعه که براساس صلاحیت هم شکل میگیرد، او را تهدید ناپذیر کردهاست."

در توضیح فناناپذیری شیعه می گوید: "شیعه با شهادت دو چندان می شود. شیعهعنصری است که هرچه او را از بین ببرند بیشتر می شود." و جنگ ایران و عراق را مثالمی زند.

سال 1364 می گوید: "این ها فاو را تسخیر کرده اند، میروند کربلا را همبگیرند، این جا (قدس) را هم قطعا می گیرند." پیشنهاد می کند که با امتیاز دادن بهایران، جنگ را متوقف کنید.

وی پس از پایان جنگ یک مهندسی معکوس برای شیعه و یکمهندسی صحیح برای خودشان نوشت. مهندسی معکوس برای شیعیان ایران این است که ابتداولایت فقیه را بزنیم. تا این را نزنید نمیتوانید به ساحت قدسی کربلا و مهدی تجاوزکنید.

وی نظریه ای با عنوان "میکروپولتیک میل ها و میکروفیزیک قدرت" ارائه می دهد و می گوید برای پیروزی بر یک کشور باید "میل مردم" را تغییر دهیم. اگرمیل مردم از شهادت طلبی، ایثار، جوانمردی و دهها عاملی که به عنوان فرهنگ شکل گرفتهاست به رفاه طلبی، غربزدگی و ... تغییر نیابد مانند این است که آب در هاون میکوبید. این میل ها هم تغییر نمیکند مگر اینکه ارکان یک قدرت از آن حمایتکند.

وی راه برخورد با این جریان را تضعیف ولایت فقیه می داند. او می گویددرصورت تضعیف ولایت فقیه، رفاه طلبی جای شهادت طلبی رامیگیرد و پس از آن اندیشهعدالت خواهی و انتظار نیز از جامعه رخت بر میبندد.

فرایند ‹‹فروپاشیایدئولوژیک›› در پروژه ی ‹‹ناتوی فرهنگی›› یک اصل بنیادین دارد که در هر دورهتاریخی به شکلی ظهور می کند. او کلید این فروپاشی را ‹‹نابودی روحیه ی مقاومت›› درمیان ایرانیان دانست و گفت که "برای پیروزی بر یک ملت باید میل و ذائقه ی مردم راتغییر داد." و کافیست "شهادت طلبی این ها را به رفاه طلبی تبدیل کنیم."فوکویامادر آن کنفرانس اسرائیلی، ‹‹سینما›› را یکی از ابزارهای این تئوری نامید که می تواندبه ‹‹نابودی مقاومت شیعی›› مدد رساند و از سینمای هالیوود خواست تا در تولیداتش بهخلق فرهنگی، جایگزین برای ‹‹اسلام›› بیندیشد. حتی بعدها در سال 2002 که ‹‹ریدلیاسکات›› فیلم ‹‹سقوط شاهین سیاه›› را برای پنتاگون ساخت، تحلیلگران گفتند که اینفیلم براساس همان تئوری فوکویاما ساخته شده است.فوکویوما در نظریه اش می گوید : "برابر اسناد تاریخی سال 2007 را سال رویارویی غرب با شیعه می دانیم . باید بابرنامه دقیق شیعه را جمع کنیم و خودمان گسترش بیابیم . "

در نبرد آرماگدون دوعنصر مقابل هم قرار می گیرند : جیززکرایس ( الگوی مقدس) و آنتی کرایس (شیطان) . ازنظر آنها آنتی کرایس همان ‹‹سفیانی ›› و جیزز کرایس همان ‹‹مهدی›› است .

فوکویامامی گوید : "ما هلالی داریم به نام هلال شیعه که از سوریه و عراق و عربستان می گذردو تیری در دست دارد که عقبه اش در قندهار است و به سمت قدس نشانه رفته است. درآرماگدون ما با این تیر مواجه هستیم. از قدس تا قندهار منطقه استراتژیک شیعه است. "

می گوید:" آمریکا باید افغانسات را اشغال کند تا این تیر نتواند از این طرف شلیکشود ". فوکویاما در ادامه میگوید :"شما باید ولایت فقیه را بزنید. بعد اگر بپرسیدچگونه می شود ولایت فقیه را زد؟ من میگویم در قانون اساسی".

آنچه موجب قوام و بقایولایت فقیه است شورای نگهبان است. اگر بتوانید این رکن را از قانون اساسی حذف کنیدخود به خود ولایت فقیه هم در یک رفراندوم زده می شود! شما باید این ***** را از بینببرید.

 شورای نگهبان هم جز با حمله به نظرات استصوابی از بین نمی رود.

ایشانمیگوید :"اگر توانستید ولایت فقیه را بزنید بلافاصله پرنده شیعه افت می کند و سقفپروازش کاهش می یابد و تیرهای شما به راحتی به او می خورد." ، آنوقت میکروپولتیکمیل های شما، اثر می کند. فناناپذیری و تهدید ناپذیری هم به طریق اولی از بینمیرود. چنین جامعه ای از درون فرو می ریزد بدون اینکه یک تیر شلیک کنید. می گوید:" اگر ولایت فقیه را زدید در گام بعدی، شهادت طلبی اینها را ، به رفاه طلبی تبدیلکنید. اگر ایندو تا را زدید خود به خود اندیشه امام زمانی، از جامعه شیعه رخت برمیبندد. این لاابالی گری ها و اباحه گری ها در جامعه گسترش می یابد.

/ 8 نظر / 434 بازدید
محمدی نور

سلام دوست من خسته نباشی خدا قوت بخاطر وبلاگ پر محتوا و خوبت بهت تبریک میگم بنده هم شما رو لینک کردم یا علی مدد

کامران

سلام ... خسته نباشی مطلب پر محتوایی بود.. اگه ممکنه در زمینه دشمن شناسی کار کنین .... زنده باد سید علی

تصنیم

سلام مطلب جالبی بود. به وب نوشت من هم لطفا بیا.

علی

سلام متشکرم از مطلب خوبت. راستی حالا که از اوانجلیس ها صحبت کردید کمی هم از فراماسونری بگید و ارتباط اونها با هم و اعتقادشان در مورد آخر الزمان.

علی

درود خداوند بر سید علی خامنه ای رهبر قدرتمند و عزیزمون

نازنین

ممنونم خیلی خیلی استفاده کردم. خسته نباشید.

قاصدک

با سلام اطلاع رسانی و دشمن شناسی شما قابل تقدیر است . لطفا منبع مطالب را ذکر کنید و اگر مقدورتان هست برایم ایمیل کنید . اجرتان با امام عصر

حسین

باسلام.وبلاگ خوبی دارین.خوشحال می شم به منم سربزنید.یاعلی